DZIENNIK LIBRUS

 

 

 

KALENDARZ SZKOLNY

 Wiadomo, że nauka czytania bywa źródłem problemów wielu dzieci, dlatego poszukujemy takich metod i rozwiązań w pracy z dziećmi, aby rozpoczęcie nauki czytania było dla nich czymś ważnym, a nie stresującym i zniechęcającym. Dlatego sięgnęłyśmy do Odimiennej Metody Nauki Czytania Ireny Majchrzak. Wprowadzenie w świat liter polega na obdarowaniu dzieci wizytówkami – kartkami z imionami – jest to tzw. „Akt inicjacji”. Nauczycielka po kolei z każdym dzieckiem na podstawie wizytówki omawia litery składające się na jego imię. Odbywa się to w atmosferze intymności i serdeczności, tak aby dziecko poczuło, że jest to ważna ceremonia. Dzieci porównują zapis swojego imienia z imionami kolegów. Od tej pory systematycznie będą odszukiwały swoje imię wśród innych. Wizytówki umieszczane są w różnych miejscach, aby dziecko miało jak najczęstszy kontakt z zapisem swojego imienia: na szafkach , na krzesełkach w sali, na tablicy obecności, na książeczkach i kartach pracy. Nauczycielka wykorzystuje ruchome wizytówki z imionami dzieci do różnego rodzaju zabaw podczas zajęć dydaktycznych. W sali zostają rozwieszone wszystkie litery alfabetu, ponieważ kolejnym etapem tej metody są ćwiczenia służące wyodrębnieniu litery i uzmysłowieniu dzieciom, że każda litera ma inny zapis a także inne brzmienie.

Galeria zdjęć