DZIENNIK LIBRUS

 

 

 

KALENDARZ SZKOLNY

Sprzątanie świata – międzynarodowa kampania odbywająca się na całym świecie w trzeci weekend września. Polega na zbiorowym sprzątaniu śmieci zalegających poza miejscami przeznaczonymi do ich składowania. Jej celem jest wzrost świadomości ekologicznej społeczeństwa.  Akcja „Sprzątanie świata” wywodzi się z Australii. Po raz pierwszy odbyła się w 1989 roku,  kiedy 40 tysięcy mieszkańców Sydney wzięło udział w akcji sprzątania terenów portu.  Już rok później akcja objęła zasięgiem całą Australię, a liczba jej uczestników co roku rośnie.

W Polsce sprzątanie świata zainicjowała Mira Stanisławska-Meysztowicz. Akcja odbywa się co roku, począwszy od 1994. Krajowym patronem i koordynatorem akcji w Polsce jest Fundacja Nasza Ziemia.

Tematem  tegorocznej edycji  jest „Nie śmiecimy – sprzątamy – zmieniamy!”

I do tego Was szczególnie właśnie zachęcamy: podejmujcie działania, dzięki którym nauczymy się nie tworzyć niepotrzebnych odpadów i będziemy stawać się coraz bardziej odpowiedzialnymi konsumentami, dzięki temu, nie będziemy zaśmiecać ani w takim stopniu jak dotąd, zużywać i niszczyć środowiska. To będzie stosowna w praktyce filozofia Zero Waste, co oznacza  w dosłownym tłumaczeniu  „zero odpadów”, „zero marnowania”. Inicjujcie sprzątania tam, gdzie należy posprzątać, ale także wyszukujcie zanieczyszczone miejsca i zgłaszajcie ich lokalizacje do swoich urzędów gmin. I rzecz trzecia, równie ważna jak nieśmiecenie i sprzątanie: zmiana – tak naszych indywidualnych nawyków, jak też zmiana procedur w instytucjach i firmach na przyjaźniejsze środowisku (np. rezygnacja z jednorazowych plastików).

Pomysł nr 1: Szanuję, nie śmiecę, daję drugie życie niepotrzebnym przedmiotom.

Pomysł nr 2: Szanuję, nie marnuję, wykorzystuję ponownie!

Np. wymieniam się puzzlami lub grą planszową z koleżanką lub kolegą

Praktyczne rady zmniejszające ilość śmieci:

  1. Kanapki pakuj w papier śniadaniowy, unikaj jednorazowych foliowych woreczków.
  2. Zrezygnuj z zakupu napojów w plastikowych butelkach. Kup bidon lub termos i przynoś w nim z domu wodę, sok lub herbatę.
  3. Na zakupy zabierz plecak, koszyk lub wielorazową torbę, zrezygnuj z zakupu jednorazowych reklamówek.

Życzymy Wam dobrych pomysłów, energii do działania i wiele satysfakcji z dobrej roboty!!! 🙂

Zachęcamy do posprzątania niewielkiego terenu w swojej okolicy.

Posprzątałeś – opisz to według wzoru znajdującego się w bibliotece.

 Pochwały czekają na każdą osobę, która weźmie udział w Akcji Sprzątania.