DZIENNIK LIBRUS

 

 

 

KALENDARZ SZKOLNY

W związku z sytuacją kwarantanny, pragnę czymś się z państwem podzielić. Uczniowie siedzą w domach, mają łatwy i ciągły dostęp do Internetu, telefonów, portali społecznościowych, co ułatwia kontakt z rówieśnikami także w ten negatywny sposób- hejtu, obrażania, obgadywania. Bardzo proszę o przeczytanie poniższej historii (być może znanej przez cześć z państwa) waszym dzieciom lub poproszenie by sami to uczyni a potem by z nimi na ten temat porozmawiać.

Bajka o gwoździach

Był sobie pewnego razu chłopiec o złym charakterze. Jego ojciec dał mu woreczek gwoździ i kazał wbijać po jednym w płot okalający ogród za każdym razem, kiedy straci cierpliwość i pokłóci się z kimś. Pierwszego dnia chłopiec wbił w płot 37 gwoździ. W następnych tygodniach nauczył się panować nad sobą i liczba wbijanych gwoździ malała z dnia na dzień: odkrył, że łatwiej jest panować nad sobą niż wbijać gwoździe. Wreszcie nadszedł dzień, w którym chłopiec nie wbił w płot żadnego gwoździa. Poszedł wiec do ojca i powiedział mu, ze tego dnia nie wbił żadnego gwoździa. Wtedy ojciec kazał mu wyciągać z płotu jeden gwóźdź każdego dnia, kiedy nie straci cierpliwości i nie pokłóci się z nikim. Mijały dni i w końcu chłopiec mógł powiedzieć ojcu, ze wyciągnął z płotu wszystkie gwoździe. Ojciec zaprowadził chłopca do płotu i powiedział: „Synu, zachowałeś się dobrze, ale spójrz, ile w płocie jest dziur. Płot nigdy już nie będzie taki, jak dawniej. Kiedy się z kimś kłócisz i mówisz mu coś brzydkiego zostawiasz w nim ranę taką, jak te. Możesz wbić człowiekowi nóż a potem go wyciągnąć, ale rana pozostanie. Nieważne, ile razy będziesz przepraszał, rana pozostanie.” Rana słowna boli tak samo, jak fizyczna. Przyjaciele są rzadkimi klejnotami, sprawiają, że się uśmiechasz i dodają ci otuchy. Są gotowi cię wysłuchać, kiedy tego potrzebujesz, wspierają cię i otwierają przed tobą swoje serca. Pokażcie swoim przyjaciołom, jak bardzo wam na nich zależy.  Słowa mają wielką moc zarówno te wypowiadane, jak i te napisane na messengerze, sms-ie czy w komentarzu na portalu społecznościowym. Mogą leczyć, pomagać ale i mogą zabijać. Pomyśl o tym, zanim coś powiesz lub napiszesz.

Ale pomyśl o tym także w sposób odwrotny, zanim weźmiesz coś sobie do serca. Może zupełnie niepotrzebnie się przejmujesz, bo intencje tej drugiej osoby wcale nie były złe, a może to tylko głupi żart?

– źródło bajki : http://www.edukacja.edux.pl/p-27536-byl-sobie-kiedys-chlopiec-o-sile.php

Pozdrawiam U. Napiórkowska- pedagog szkolny.