DZIENNIK LIBRUS

 

 

 

KALENDARZ SZKOLNY

Międzynarodowy Dzień Dziecka został ustanowiony najprawdopodobniej w 1954 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych. Celem tego święta było upowszechnianie praw dziecka, jakie zawierała Karta Narodów Zjednoczonych. Niektóre źródła za datę powstania święta podają rok 1952, kiedy to organizacja „The International Union for Protection of Childhood” działająca na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom postanowiła powołać dzień, w którym świętować będą wszystkie dzieci. W krajach azjatyckich Dzień Dziecka obchodzony był już dużo wcześniej. Chiny świętują Dzień Dziecka od 1926 roku, a Japonia od 1948 roku.

Nie we wszystkich krajach Dzień Dziecka obchodzony jest 1 czerwca, tak jak w Polsce. We Włoszech i Francji dzieci świętują 6 stycznia, w Japonii 5 maja, w Turcji 23 kwietnia, w Paragwaju 16 sierpnia.

Jan Paweł II mówił o dzieciach, że są „nadzieją , która rozkwita wciąż na nowo, projektem, który nieustannie się urzeczywistnia, przyszłością, która pozostaje zawsze otwarta.”

 

W dniu Waszego święta

Pani bibliotekarka o Was pamięta

I życzy byście zawsze uśmiechnięci byli

I we własne możliwości wierzyli.

Aby Wam zdrowie dopisywało

I chęci do nauki nie brakowało.

Byście swe marzenia spełniali

I wszystkie plany realizowali