DZIENNIK LIBRUS

 

 

 

KALENDARZ SZKOLNY

23 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich . Data została nieprzypadkowo. W tym dniu w 1616 roku zmarli William Szekspir, Miguel de Cervantes oraz historyk peruwiański Inca Garcilaso de la Vega. W tym dniu również przypada rocznica urodzin wybitnych pisarzy, między innymi Vladimira Nabokova. Pierwszy raz obchody tego święta odbyły się w 1926 roku w Walencji. Obecnie święto obchodzone jest w ponad stu krajach na świecie. Tego dnia świętują autorzy, wydawnictwa i księgarnie. Jednak 23 kwietnia to przede wszystkim święto czytelników.

Największe obchody Światowego Dnia Książki odbywają się w Hiszpanii. Już od rana na ulicach hiszpańskich miast pojawiają się stragany pełne kwiatów i książek. Hiszpańska para królewska wręcza Nagrodę Cervantesa, autora „Don Kichota”. Nagrodę od 1976 roku otrzymuje wybitny pisarz hiszpańskojęzyczny. Tradycją jest czytanie przez dwie doby „Don Kichota”. W Polsce dzień ten obchodzony jest od 2007 roku i jak w innych krajach, tak i u nas organizowane są liczne imprezy czytelnicze, mające na celu promocję czytelnictwa i ochronę praw autorskich.