DZIENNIK LIBRUS

 

 

 

KALENDARZ SZKOLNY

Henryk Sienkiewicz urodził się 5 maja 1846 roku w Woli Okrzejskiej na Podlasiu. Najwcześniejszym utworem zapamiętanym przez pisarza, były, zgodnie z patriotyczną tradycją domu, Śpiewy historyczne Juliana Ursyna Niemcewicza. Mały Henryk już w dzieciństwie chwytał za pióro, by spisywać „wiersze i utwory prozą”. Jednak, jak wspominał po latach „jako dziecko nie marzyłem o zawodzie wyłącznie  pisarskim”, ale pragnął zostać rycerzem. Literatura miała ogromny wpływ na plany i marzenia młodego Henryka, ponieważ zależnie od czytanej lektury  zmieniały się jego plany i marzenia. Czytając Robinsona Cruzoe Daniela Defoe, śnił o dalekich podróżach i niezwykłych przygodach. Poznając biografię Napoleon a Bonaparte. Zamieniał się w wielkiego wodza, który jednym skinieniem porywa za sobą tłumy. Okruchy tych chłopięcych marzeń odnajdujemy na kartach jego powieści.

Uczniowie naszej szkoły znają twórczość polskiego noblisty  przede wszystkim na podstawie omawianych w szkole lektur: W pustyni i w puszczy, Quo vadis, Latarnik. Do najwybitniejszych dzieł Sienkiewicza należy jeszcze zaliczyć Trylogię (Ogniem i mieczem, Potop i Pian Wołodyjowski). W bibliotece szkolnej można znaleźć nie tylko powieści Henryka Sienkiewicza ale również książki opowiadające o jego życiowi i twórczości.