DZIENNIK LIBRUS

 

 

 

KALENDARZ SZKOLNY

W środę, 12 października odbyło się w naszej szkole, już po raz czwarty Narodowe Czytanie. Jest to akcja, która trwa od 2012 roku, kiedy to pod patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej zainicjowano wspólne czytanie „Pana Tadeusza”  Adama Mickiewicza. W kolejnych latach czytano dzieła Aleksandra Fredry, „Trylogię” Henryka Sienkiewica, „Lalkę” Bolesława Prusa. W 2016 roku
w Ogrodzie Saskim w Warszawie para prezydencja rozpoczęli Narodowe Czytanie  „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, natomiast rok później lekturą akcji było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. W 2018 roku, podczas obchodów 100. Rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Andrzej Duda z małżonką wybrali do czytania „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. W kolejnym roku lekturą Narodowego Czytania był zbiór ośmiu nowel, między innymi Bolesława Prusa, Henryka Sienkiewicza, Marii Konopnickiej czy Elizy Orzeszkowej. To był też rok, kiedy po raz pierwszy w naszej szkole zorganizowana została akcja wspólnego czytania noweli Stefana Żeromskiego i Bolesława Prusa. Od tamtej pory co roku organizowana jest impreza czytelnicza mająca na celu promowanie pereł literatury polskiej. W ten sposób przybliżona została uczniom „Balladyna” Juliusza Słowackiego
i „Moralność pani Dulskiej”.

W tym roku także nie mogło zabraknąć w szkole tej imprezy. Dlatego w te środowe przedpołudnie uczniowie z klasy 5b (Łucja Koć, Piotr Kosiorek,  Bartosz Trojanowski) , 6a (Karolina Dąbrowska i Wiktoria Szadkowska), 7b (Julia Brodzik i Zofia Borkowska)  i 8b (Natalia Wysokińska, Maria Świderska, Julia Chromińska, Alicja Domańska, Emilia Zająć i Bartosz Magdziak)  przeczytali zgromadzonej publiczności utwory Adama Mickiewicza: „Przyjaciele”, „Powrót Taty”, „Romantyczność” i „Świtezianka”.  Wybór utworów nie był  przypadkowy, ponieważ cykl ten został wybrany ze względu na 200. Rocznicę pierwszego wydania tomiku poezji polskiego wieszcza.  Akcję zorganizowały panie Dorota Barej – Woźniak i Monika Zielińska.