DZIENNIK LIBRUS

 

 

 

KALENDARZ SZKOLNY

Białowieża to wieś w województwie podlaskim, leży w Puszczy Białowieskiej . Nazwa pochodzi od białej wieży zameczku myśliwskiego wielkich książąt litewskich, a później królów polskich. Na polowania przyjeżdżał tu Car Aleksander III wraz z rodziną, gdzie wybudowano letnią rezydencję pałac, a potem dworzec kolejowy. Car na polowania przyjeżdżał koleją stacje nazwano: Białowieża Pałac i Białowieża Towarowa. Do dziś jest restauracja „ Carska” W dniu 16 maja poranek przywitał nas piękną, słoneczną pogodą, idealną na wycieczki .      Na początek zwiedziliśmy Rezerwat Pokazowy Żubrów. Jechaliśmy w celu poznania króla puszczy – jakim jest żubr. Żubry to najcenniejsza wartość, gdyż w tym parku ocalono zwierzęta od zagłady. Widzieliśmy stado żubrów, które majestatycznie prezentowało swoje wdzięki w malowniczej zagrodzie. Trudno wymienić wszystkie zwierzęta, z bliska zobaczyliśmy żubronie, łosie, dziki, jelenie, sarny, konie, rysia itd. Następnie czekała nas wędrówka piesza szlakiem „ Dębów królewskich”- gdzie rosną nawet 400 letnie dęby. Niezwykle atrakcyjnym punktem było zwiedzanie Muzeum Przyrodniczo- Leśnego, obrazujące bogactwo flory i fauny Białowieskiego Parku Narodowego. Młodzi turyści z klasy 5b wraz z panią Hanną Chądzyńską zaliczyli wspinaczkę na wieżę widokową, co było dużym wyzwaniem.  Była też chwila na zakup pamiątek oraz wspólne pieczenie kiełbasek. Furorę zrobił konkurs przyrodniczy na temat walorów historyczno- przyrodniczych Puszczy Białowieskiej. Rywalizacja pochłonęła młodzież tak, że nim dobiegła końca- byliśmy szczęśliwie w Skórcu. GALERIA ZDJĘĆ

Hanna Chądzyńska, Aleksandra Kurosad, Edyta Surowiec.