DZIENNIK LIBRUS

 

 

 

KALENDARZ SZKOLNY

,,Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium. ”              

  Józef Piłsudski

Obchodzone 11 listopada Narodowe Święto Niepodległości jest polskim świętem państwowym upamiętniającym odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Uwolnienie kraju z jarzma zaborców nastąpiło po 123 latach trwania zniewolenia. Dnia 23 kwietnia 1937 r. ogłoszono specjalną ustawą, że 11 listopada będzie świętem niepodległości Polski, które miało wiązać się z datą zakończenia I wojny światowej oraz oddać hołd Józefowi Piłsudskiemu, pierwszemu Marszałkowi Polski, oraz osobie, która 11 listopada 1918 r. objęła zwierzchnictwo nad Wojskiem Polskim. Jak głosiła treść ustawy, ten dzień „jako rocznica odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego i jako dzień po wsze czasy związany z wielkim imieniem Józefa Piłsudskiego, zwycięskiego Wodza Naczelnego w walkach o wolność Ojczyzny – jest uroczystym Świętem Niepodległości”. Dla uczczenia tak ważnego  święta 10.11.2023r. odbyła się uroczysta akademia. Wystąpili uczniowie klas szóstych.  Inscenizację przygotowały panie:  Beata Janowska, Ewa Borkowska, Iwona Dąbrowska,  Anna Iwanek . Tego dnia  odbyło się ślubowanie klas pierwszych .Uroczystość przygotowały panie: Aneta Duk-Czeliścińska, Elżbieta Karwowska, Jolanta Burakowska.  GALERIA ZDJĘĆ