DZIENNIK LIBRUS

 

 

 

KALENDARZ SZKOLNY

7 listopada 2017 r. uczniowie z naszej szkoły wybrali się na wycieczkę językową do Warszawy. Odwiedziliśmy miejsca, które były dla nas czymś nowym i dotychczas nie znanym. Najpierw pojechaliśmy na cmentarz żołnierzy radzieckich z 1944 r. Nasz przewodnik opowiadał nam dużo o czasach II Wojny Światowej i Powstaniu Warszawskim. Byliśmy zdziwieni, że żołnierze ci zginęli w tak młodym wieku. Udało nam się nawet odczytać niektóre imiona i nazwiska, które były napisane po rosyjsku. Potem udaliśmy się do Cerkwi, czyli kościoła prawosławnego. Modlą się tam ludzie, pochodzący m.in. ze Wschodu, czyli Rosji, Kazachstanu, Ukrainy, Białorusi, Gruzji itd. Zobaczyliśmy przepiękne ikony, ołtarze, malowane ściany, przedstawiające postacie świętych, elementy mozaiki, ocalałej po zniszczonej Cerkwi. To zupełnie inne miejsce od kościoła chrześcijańskiego, do którego chodzimy. Bardzo podobało nam się, kiedy pewna Rosjanka opowiadała ciekawe historie o tej religii, wyjaśniała znaczenie krzyża prawosławnego, przedstawiała symbole tej religii oraz mówiła o księżach (diakonach), którzy ponieśli męczeńską śmierć. Po wizycie w Cerkwi, udaliśmy się pod pomnik 40 prezydenta Stanów Zjednoczonych – Ronalda Raegana. Obok ciekawej historii, związanej z tą postacią, rozwiązywaliśmy zagadki, które przygotował dla nas pan przewodnik. Dotyczyły one wybranych wydarzeń z historii Stanów Zjednoczonych oraz powiązań z Polską. Na Skwerze Herberta Hoovera dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy o 31 prezydencie Ameryki i szukaliśmy informacji, ukrytych w tym miejscu. Następnie spacerowaliśmy po Krakowskim Przedmieściu, Starówce aż do pomnika Małego Powstańca. Z uwagą słuchaliśmy opowieści naszego przewodnika o trudnych czasach wojennych. Jeżeli wszystko się powiedzie, wystąpimy również w telewizji TVP. Do kamery wszyscy złożyliśmy życzenia bożonarodzeniowe. Swój spacer zakończyliśmy w miejscu, gdzie obecny prezydent Stanów Zjednoczonych – Donald Trump przemawiał do Polaków. Miłym zakończeniem tej wycieczki była wizyta w Parku Trampolin Hangar 464. Po tylu cennych informacjach należała nam się odrobina relaksu. Do domów wróciliśmy zmęczeni, ale zadowoleni. Zdjęcia  SKF – Paulina Piekart. GALERIA ZDJĘĆ

Tekst: Paulina Piekart, klasa V b

Organizator wycieczki: Dorota Piekart, Sylwia Oknińska

Opiekunowie: Urszula Napiórkowska, Urszula Seremak