DZIENNIK LIBRUS

 

 

 

KALENDARZ SZKOLNY

ŚWIĘTA MAJOWE

daty, o których należy pamiętać

1 maja– Święto Pracy obchodzone na świecie corocznie od 1890 roku.  Dzień 1 maja zwany jest również  Międzynarodowym Dniem Solidarności Ludzi Pracy. Święto Pracy to międzynarodowe święto klasy robotniczej, czyli wszystkich ludzi pracy. Święto upamiętnia strajk robotników w Chicago 1 maja 1886 roku.

2 maja– od 2004 roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. 1 sierpnia 1919 roku Sejm uchwalił ustawę o godłach i barwach. „ Za barwy Rzeczypospolitej Polskiej uznaje się kolory biały i czerwony, w podłużnych pasach, równoległych, z których górny- biały, dolny zaś- czerwony.”

3 maja– Święto Konstytucji. Święto to zostało wprowadzone na pamiątkę uchwalenia przez Sejm Wielki Konstytucji 3 Maja w 1971 roku.  Godło, barwy oraz hymn państwowy symbolizują suwerenność państwa. Ochronę prawną tych symboli gwarantuje Konstytucja. Konstytucja- ustawa zasadnicza, najważniejsza ustawa w państwie, określająca podstawowe zasady ustroju politycznego i ekonomicznego państwa. Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną, spisaną ustawą zasadniczą. Rocznica uchwalenia Konstytucji do dziś obchodzona jest jako jedno z najważniejszych świąt państwowych.

3 propozycje prac plastycznych o tematyce patriotycznej

  • Flaga Polski

Potrzebne materiały: biała kartka, czerwona kartka, słomka, ołówek, linijka, nożyczki, klej.

Białą kartkę A4 składamy na pół i przecinamy. Potrzebna będzie jedna połówka. Tę połówkę dzielimy na pół przy pomocy linijki i ołówka. Dolną część smarujemy klejem. Czerwoną kartkę rwiemy na małe kawałki i przyklejamy na dolną część flagi. Następnie mocujemy „rączkę”. Na lewym boku flagi układamy słomkę, po czym smarujemy klejem i ciasno zwijamy. Flaga jest gotowa.

  • Kwiat patriotyczny

Potrzebne materiały: biała kartka, czerwona kartka, klej, ołówek, nożyczki, patyczek do szaszłyków, czerwona wstążka.

Z białej kartki wycinamy kwadrat. Składamy go na pół po przekątnej. Robimy tak jeszcze 2 razy. Ołówkiem rysujemy kształt płatka i wycinamy. Rozkładamy kwiat. Z czerwonego papieru wycinamy koło i przyklejamy na środek kwiatu. Z tyłu przyklejamy patyczek, z przodu wiążemy ze wstążki kokardę.

  • Godło Polski

Potrzebne materiały: biała kartka, czerwona kartka, papierowy talerzyk, papierowe białe serwetki, ruchome oczka, ołówek, nożyczki, klej, pastele olejne.

Na czerwonej kartce rysujemy kontur godła i wycinamy. Na papierowym talerzu rysujemy sylwetkę orła. Orła przyklejamy klejem do czerwonego tła. Serwetki tniemy na pół i przyklejamy do skrzydeł. Papierowymi serwetkami zdobimy też ogon orła. Żółtym kolorem malujemy koronę, pomarańczowym dziób i pazury. Białą kredką malujemy tułów. Na koniec doklejamy oczko.

Życzę miłego tworzenia i pozdrawiam

Iza Duk