DZIENNIK LIBRUS

 

 

 

KALENDARZ SZKOLNY

Burza w słoiku to eksperyment łatwy, efektowny i przyjemny. Stwórzcie domowe laboratorium i bawcie się świetnie.

Składniki: słoik wypełniony w 2/3 wodą, 4 łyżki oleju, barwniki spożywcze w płynie, miseczka, widelec.

Wykonanie:

Do słoika wlewamy 2/3 objętości wody, odstawiamy na bok. W małej miseczce umieszczamy olej, wkraplamy kolorowe barwniki i delikatnie mieszamy. Powstałą mieszankę ostrożnie wlewamy do słoika z wodą i obserwujemy efekt. Olej wypłynie na powierzchnię, a z barwnikami stanie się coś niezwykłego. Krople barwnika przebijające się przez olej będą tworzyły przeróżne kombinacje przypominające pioruny.

Dlaczego tak się dzieje?

Olej ma mniejszą gęstość niż woda i dlatego pozostaje na powierzchni. Kolorowe kropelki są cięższe od oleju dlatego opadają, a kiedy toną zaczynają rozpuszczać się w wodzie, co daje niesamowity efekt.

Czekam na Wasze zdjęcia! Wysyłajcie je na e-mail izac86@onet.eu

Pozdrawiam serdecznie

Iza Duk