DZIENNIK LIBRUS

 

 

 

KALENDARZ SZKOLNY

Swego czasu bardzo popularne były lampy typu lawa, które po włączeniu oprócz emisji światła cieszyły oko widowiskową wędrówką kolorowych baniek. W domowym zaciszu można przeprowadzić doświadczenie, którego efekt łudząco przypomina zjawisko wykorzystane w lampach.

Składniki:

  • szklanka/słoik/butelka;
  • olej;
  • woda;
  • czerwony barwnik;
  • brokat sypki;
  • tabletka musująca.

Wykonanie:

Szklankę wypełniamy do ¾ objętości olejem. W osobnym naczyniu rozrabiamy niewielką ilość wody z barwnikiem. Wlewamy do oleju wodę zabarwioną barwnikiem spożywczym, dodajemy brokat. Następnie  wrzucamy tabletkę musującą i obserwujemy efekt. To co zadzieje się w szklance, dostarczy Wam niezapomnianych wrażeń. Unoszące się krople barwnika zaczną tańczyć w naczyniu pod wpływem tabletki musującej. Zobaczymy prawdziwą lawę.

Pozdrawiam

Iza Duk