DZIENNIK LIBRUS

 

 

 

KALENDARZ SZKOLNY

233 lata temu Sejm Czteroletni po burzliwej debacie przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja. Była drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. Według historyka prof. Henryka Samsonowicza, Konstytucja 3 Maja stanowi ważny element pamięci zbiorowej, bez której żadna wspólnota istnieć nie może. Jego zdaniem, Polska odzyskiwała niepodległość trzykrotnie: właśnie 3 maja 1791 r. oraz 11 listopada 1918 r. i 4 czerwca 1989 r. Celem ustawy rządowej miało być ratowanie Rzeczypospolitej, której terytorium zostało uszczuplone w wyniku I rozbioru przeprowadzonego przez Prusy, Austrię i Rosję w 1772 r. Konstytucja została uchwalona na Zamku Królewskim w Warszawie. Uroczystą akademię przygotowały: przedszkolaki z p. EdytaWeredą,  klasa 4 b- p. Agnieszka Redosz. Oprawa muzyczna: p. Iwona Dąbrowska, p. Anna Iwanek. Dekoracje :p. Marzena Grochowska, p. Agata Dąbrowska. Obsługa nagłośnienia p. Sławomir Niciporuk i chłopcy z klasy 7b i 5a. Organizacja widowni p. Andrzej Wiącek. Obsługa fotograficzna SKF- Maria Bułygin kl. 5b. GALERIA ZDJĘĆ